Lymeská nemoc
Byliny na lymskou boreliózu
Lymeská borelióza je chronické onemocnění přenášené klíšťaty, které může postihnout všechny tkáně a orgány lidského těla. Lymskou boreliózu způsobují spirochety rodu Borrelia, nejčastější jsou: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii a Borrelia afzalii.
Lymeská borelióza může způsobit řadu příznaků, jako jsou:
- pohyblivé bolesti kloubů, svalů a šlach,
- putující erytém,
- poruchy autonomního nervového systému,
- polyneuropatie,
- ztuhlost krku
- necitlivost v končetinách
- třesoucí se končetiny,
- záchvaty
- ochrnutí obličejových svalů,
- hluk v uších,
- zvětšené lymfatické uzliny,
- citlivost na světlo,
- zmatenost nebo potíže s myšlením, duševní mlha
- poruchy krátké paměti,
- výpadek proudu, zmatení,
- ztratit se, ztratit cestu,
- změny nálady, podráždění,
- Deprese,
- problémy s očima – obraz je rozmazaný nebo se skvrnami,
- pocit tlaku v oku,
- bolesti hlavy,
- poruchy spánku,
- únava,
- porucha srdečního rytmu,
- příznaky chřipky,
- horečka,
- bolest na hrudi
- hubnutí nebo přibírání
- bolest žaludku a střev,
- citlivost močového měchýře nebo jeho dysfunkce,
- nepravidelná menstruace
- chronická atrofie dermis
- a mnoho dalších.
Bylinky se ukázaly jako velmi dobrá alternativa pro mnoho lidí trpících lymskou boreliózou. Léčba bylinami se často používá souběžně s léčbou drogami. Mnoho lidí také volí bylinky po ukončení léčby antibiotiky a pro některé se bylinky staly hlavním pilířem přírodní léčby lymské boreliózy.
Přírodní léčba lymské boreliózy – známé protokoly Bylinná léčba boreliózy
Z přírodních způsobů léčby lymské boreliózy jsou nejznámějšími bylinnými protokoly Buhnerův protokol a Cowdenův protokol. Přístup Buhnera, Cowdena či jiných významných praktiků boří standardní uvažování o léčbě lymské boreliózy. Využití pouze antibakteriálního účinku je podle nich nedostatečné. Nelze zapomenout na posílení imunitního systému, který je v důsledku infekce lymskou boreliózou nejen oslaben, ale také zcela specificky přemodelován tak , aby vyhovoval potřebám bakterií. Nelze zapomenout na cytokiny indukované během infekce borelií, ochranu endotelu a ochranu struktur a buněk, které jsou bakteriemi infikovány. Lymské spirochety byste měli nejen zabíjet, ale také vytvořit v těle tak nepříznivé podmínky, že se nemohou množit, získávat potravu a provádět agresivní expanzi naším tělem. Léčba boreliózy pomocí bylin umožňuje vícesměrný přístup a má úžasné výsledky, pokud je správně prováděna.
Stephen Harrod Buhner je vynikající americký bylinkář a autor mnoha knih a publikací. Buhner vyvinul protokol pro přírodní léčbu lymské boreliózy a nemoci přenášené klíšťaty, který se opírá o klinicky testované byliny. Buhner v poslední aktualizaci svého přírodního léčebného protokolu lymské boreliózy zohlednil všechny výše popsané aspekty a vybral velmi účinný soubor bylin, který komplexně působí na různé mechanismy infekce lymskou spirochetou. Musíte si však pamatovat, že bylinná lymská léčba nemůže být založena na jednotlivých bylinkách. Bylinky působí vzájemně synergicky a správně zvolené bylinné kombinace, vyvinuté fytoterapeuty specializovanými na tento obor, mohou přinést měřitelný efekt v rámci přírodní léčby boreliózy bylinkami.
Hlavní byliny v Buhnerově protokolu jsou:
- Andrographis paniculata
- křídlatka japonská (latinsky Polygonum cuspidatum)
- Kočičí dráp (kočičí dráp, Vilcacora, latinsky Uncaria tomentosa)
- Salvia miltiorrhiza (šalvěj červená)
- Čepice čínská (Scutellaria baicalensis)
- kolagen
- Selen
Buhner také vybral bylinky na mnoho příznaků spojených s lymskou boreliózou. Tyto zahrnují:
- Gou teng (latinsky Uncaria rhynchophylla) na neurologické příznaky
- Stephanii za problém s očima
- Kořen škrkavky pro problém s klouby
- Hloh dvoukrký na srdeční problémy
- Gotu kola pro problémy s pamětí
- Sibiřský ženšen proti únavě a slabosti
- New Jersey Tea (Červený kořen, latinsky Ceanothus americanus ) na línou lymfu
- Ostropestřec mariánský na problémy s játry
- Borovicový pyl pro problémy s libidem
To je jen několik z mnoha Buhnerových návrhů. Použití bylin a přesně popsaný Buhnerův protokol je k dispozici v jeho knize Stephen Harrod Buhner „Přirozená léčba lymské boreliózy a jejích koinfekcí – chlamydióza a skvrnitá horečka Rickettsial“.
Cowden Protocol je bylinný protokol léčby boreliózy vyvinutý Dr. W. Lee Cowdenem doporučený lidem v časných a pozdních stádiích lymské boreliózy, stejně jako pro minimalizaci příznaků spojených s boreliózou. Cowdenův protokol se používá i pro další koinfekce přenášené klíšťaty. Cowdenův protokol používá 14 různých produktů Nutramedix, včetně 7 bylin známých jako Microbial Defense, které vykazují antibakteriální aktivitu. Jejím základem jsou hotové sady produktů složené z balíčků věnovaných každému měsíci terapie.
Cowden Protocol zahrnuje: Banderol, Burbur-pinella, Cumanda, Enula, Houttuynia, Magnesium malát, Mora, Petržel, Samento, Sealantro, Serrapeptase, Sparga, Stevia a Takuna.
Musíte si uvědomit, že každý má boreliózu individuálně. Typ doprovodných příznaků, závažnost příznaků, soubor koinfekcí, které se vzájemně synergizují, věk, stav imunitního systému, všechny tyto faktory vytvářejí individuální klinický obraz každého pacienta s boreliózou. Než začnete užívat bylinky na lymskou boreliózu, přečtěte si pokyny k bylinnému protokolu dle vašeho výběru a kontraindikace.
Při léčbě boreliózy je také velmi důležité udržovat fungující imunitní systém. Silný imunitní systém je nesmírně důležitý v boji proti lymské borelióze a dalším infekcím. Je to přirozená zbraň, kterou nás příroda vybavila. Ujistěte se, že pečujete o svůj imunitní systém jak během léčby lymské boreliózy, tak i po ní. Používáním bylinných terapií po celou dobu boje proti lymské borelióze bojujete nejen s bakteriemi, ale také obnovujete a regulujete svůj imunitní systém.
Mohou mikroorganismy vyvolat rezistenci na bylinky?
Rezistence bakterií na antibiotika se stala skutečným problémem naší doby. Bakterie si mohou vyvinout rezistenci vůči jedné chemické sloučenině, která je složkou léčiva. To se stalo zdrojem problémů při léčbě mnoha bakteriálních infekcí, včetně lymské boreliózy.
Výhodou přírodních terapií pro léčbu lymské boreliózy je skutečnost, že bakterie nejsou schopny se stát odolnými vůči přírodním produktům. Byliny mají určité vlastnosti, které chemická léčiva nemají.
1. Chemická struktura bylin je složitější a tudíž příliš složitá na to, aby existovala jakákoliv rezistence bakterií vůči bylince. Místo jediné chemikálie obsahují rostliny stovky nebo tisíce různých sloučenin.
2. Rostliny si během milionů let vyvinuly sofistikované reakce na bakteriální invazi – složité chemické látky v rostlinách fungují ve vzájemné komplexní synergii a příroda je navrhla tak, aby deaktivovaly a zničily invazivní patogeny mnoha různými mechanismy.
3. Při správném použití mají bylinné přípravky u lidí velmi málo vedlejších účinků, na rozdíl od mnoha chemických léků.
Díky komplexnímu působení bylin na četné mechanismy infekce lymskou spirochetou je léčba boreliózy bylinkami stále populárnější.